Považujeme za velmi užitečné sdělit několik zajímavých informací na téma dnes velmi aktuální otázky bilancování uhlíku - C (uhlíkové stopy) ve velmi specifickém odvětví, jako je zemědělství. V zěmědělství (a lesnictví) je základem biologického a výrobního cyklu fotosyntéza (fotosyntetická asimilace - tj. složitý biochemický proces), při které se mění přijatá energie světelného záření na energii chemických vazeb. Produktem fotosyntézy jsou organické sacharidy, které se tvoří z jednoduchých anorganických látek - oxidu uhličitého (CO2 - rostliny přijímají z ovzduší) a vody (H2O - rostliny přijímají převážně z půdy). Současně s organickými sacharidy je produktem fotosyntézy i kyslík(O2).
Rovnice fotosyntézy: světelná energie + 6 CO2 + 6 H2O → C6H12O6 + 6 O2 + 6 H2O
Fotosyntézou vzniklá glukóza slouží rostlinám jako zásobárna energie a dále se může zabudovávat do rostlinných pletiv ve formě polysacharidů (např. celulóza).
Opakem fotosyntézy je disimilace. Tedy proces přeměny látek (například sacharidů) na látky jednodušší za uvolnění energie. Aby rostlina energii získala, musí glukózou, vzniklou v procesu fotosyntézy, oxidovat zpět na oxid uhličitý a vodu.
Rovnice disimilace: C6H12O6 + 6 O2 → 6 CO2 + 6 H2O + energie
Rostliny, ale i živočichové včetně člověka, při disimilaci (dýchání) produkují oxid uhličitý CO2. Je to přirozený proces živých organismů.
Dějiny života na Zemi jsou v podstatě dějinami fotosyntézy a disimilace tj. dějinami přeměny CO2 + O2 + H2O
(Obrázek převzatý z Agronomy Journal - 2020 - Frankelius - A proposal to rethink agriculture in the climate calculations)
Graf č. 1 (Berner 1990) - relativní změny CO2 na Zemi za posledních 550 milionů let
Graf č. 1 ukazuje relativní změny kysličníku uhličitého na Zemi za posledních 550 milionů let, tedy od kambria. Čárkovaná čárka dole je dnešní hodnota koncentrace CO2 v atmosféře (=1). Je vidět, že v kambriu byla koncentrace CO2 zhruba 20násobek toho, co je dnes. Naopak v karbonu a v permu byla koncentrace CO2 menší, než je dnes. Optimální koncentrace CO2 pro růst rostlin je zhruba na 4-5násobku dnešní úrovně. Jinými slovy - rostliny dnes trpí hladem z důvodů nízké koncentrace CO2. (více k problematice ZDE)
Oxid uhličitý je běžnou součástí zemské atmosféry, přičemž jeho koncentrace (průměrně 0,040 % v roce 2013) v ovzduší kolísá v závislosti na místních podmínkách, na výšce nad povrchem a relativní vlhkosti vzduchu v ovzduší. V půdě je ho celkem 2× více než v atmosféře a v oceánu zhruba 50× více než v atmosféře.
Graf č. 2 - Procentní obsah kyslíku v atmosféře před miliony let.
S rozvojem života - rozšíření zelených řas v oceánech, nastal proces změny složení atmosféry. Příčinnou nárůstu kyslíku ale mohla být vulkanická činnost a až důsledkem rozšíření organismů. Během fotosyntézy se také začal do atmosféry uvolňovat kyslík. Ovšem k nárůstu kyslíku došlo spíše postupně. Začala také růst koncentrace ozonu a tím došlo k snižování dopadajícího UV záření. Nyní kyslík dosahuje hodnoty okolo 21 %.
Tab. č. 1 - Současné složení suchého vzduchu při povrchu Země
PLYN | Objemový podíl |
Dusík | 78,084% |
Kyslík | 20,946 % |
Argon | 0,934 % |
CO2 | 0,04 % |
Helium | 0,000524 % |
Metan | 0,00017 % |
Vodík | 0,000055% |
V tabulce stojí za povšimnutí skutečnost, že argon označovaný jako vzácný plyn, je ve vzduch obsažen 23x více než CO2. A metanu, který je označován jako skleníkový plyn, je v amosféře dokoce téměr 5500x méně než vzácného plynu argonu!
Bilance uhlíku - je hodnocení, které se zaměřuje na množství emisí uhlíku (známé také jako uhlíková stopa) v různých hospodářských oblastech
Záporná uhlíková bilance znamená, že daný systém nebo subjekt produkuje více uhlíku, než kolik absorbuje nebo kompenzuje.
Kladná uhlíková bilance znamená, že daný systém nebo subjekt pohlcuje více uhlíku, než kolik produkuje.
Uhlíková neutralita, znamená dosažení rovnováhy mezi emisemi uhlíku a jejich pohlcováním z atmosféry do takzvaných propadů (úložišť uhlíku).
Krátce v bodech:
Závěrem můžeme na základě výše uvedených skutečností důrazně konstatovat následující. Racionálně hospodařící zemědělci by měli vznášet své zcela oprávněné požadavky na odměnu za jejich práci při eliminaci vlivů emisí uhlíku na klima planety Země namísto toho, aby zcela nesmyslně platili nemalé poplatky (uhlíkové daně) za údajnou produkci uhlíku. Bilance uhlíku v zemědělství je ve skutečnosti kladná, nikoliv záporná!
Ing. Miloslav Klas, CSc.
Zdroje a odkazy:
Zemědělská společnost Chrášťany s.r.o.
Chrášťany 172
606 850 755 -ředitel
721 080 613 -hlavní agronom
602 400 701 -chmelař,agronom
732 620 444 -pozemky
(evidence,nájem,pacht,koupě pozemků)
728 399 733 -hlavní mechanizátor,chmelař
313 582 308 - účtárna
313 582 931
Vytvořeno službou Webnode