08.12.2024 11:55
Důsledky mokra pro jaro 2025
Autor článku: Prof.Dr.Hansgeorg Schonberger
Zdroj:Info 21/2024 z 20.10.2024-N.UAgrar-BERATUM ZWISCHEN FORSCHUNG UND PRAXIS,www.nu-agrar-de,www.nu-agrar.cr
Půdy nasycené vodou na západě, severu a jihu Německa
Západně od dřívější vnitrozemské hranice, ve Šlesvicku - Holštýnsku a západním Meklenbursku a také jižně od Mohanu, jsou půdy již druhým rokem po sobě nasyceneé vodou. Tato situace je podobná jako v roce 1981/82, kdy byla struktura půdy silně poškozená sklizní cukrovky. Následky byly potom patrné až do roku 1996/97. Od konce prosince 1996 pronikl mráz i v západním Německu do hloubky více než 1 metr do mokré půdy a napravil strukturální škody půdy.
Sklizeň zrnové kukuřice a cukrové řepy se stává v těchto oblastech skutečně výzvou. Otázkou zůstává, zda se následně bude dát všude zastí obilí.
Jak mokro ovlivňuje půdu?
Voda sama o sobě není nic špatného. Dostatečná vlhkost půdy je nezbytná pro fungování biologie v půdě a pro růst rostlin. Vlhkost zabraňuje tvorbě prachu a větrné erozi. Vláha je také nezbytná pro to, aby se nejjemnější částice půdy spojily a vytvořili drobty.
Voda proniká do vysušených hrud a způsobuje jejich bobtnání, což má za následek jejich rozpadání. To ovšem vyžaduje těsný kontatk vysušených hrud s půdou: musí být zatlačené do půdy. Dešťové kapky, které dopadají na vysušené hroudy ležící na povrchu půdy je většinou nestačí navlhčit tak, aby se mohly rozpadnout.
Problémy s vodou vznikají až ve chvíli, kdy se voda v půdě hromadí, nemůže dál do půdy zasakovat a půda plave. Jemné částice na povrchu půdy jsou kvůli erozi přemisťovány a nebo vytvářejí splavený bahnitý šlem. Takovýto šlem na povrchu půdy při vysychání vytváří povrchovou krustu, která brání výměně plynů a rostlinám v růstu. Teprve až se krusta roztrhá nebo jinak rozbije, je opět možný růst.
Také uvnitř půdy jsou jemné částice unášeny spolu s prosakující vodou ("vnitřní eroze") a ucpávají hrubé póry sloužící k odvádění vody ve spodních vrstvách ornice. To vytváří utužené vrstvy, které brání odtoku vody a způsobují, že se voda hromadí v poli. Tato utužení podorničí jsou často připišována pluhu, ale v první řadě jsou výsledkem zašlemování jemnozemi.
Zůstane-li půda dlouho nasycená vodou, malé ionty H* (nebo protony) pronikají na vazebná místa mezi ionty vápníku a jílové minerály a podemlívají "mostové pilíře" Ca můstků jílových minerálů, které jsou zodpovědné za stabilitu půdních agregátů. Dokud nejsou zatíženy, tak se nic zásadního neděje. Pokud jsou ovšem uvolněné ionty vápníku dalšími dešťovými srážkami přesunovány, klesá pH v ornici.
Pokud následně zůstane půda suchá, mohou ionty Ca stoupat spolu s kapilární vodou, znovu vytvořit můstky, půda se může opět stabilizovat. To platí pro půdy s vysokou kapilaritou. Na písčitých půdách to funguje méně dobře.
Vlastní váha zhutňuje mokrou
V ornici pod 20 cm již sama půda tlačí hmotností půl tuny na m2, což vede k jejímu stlačení. Tento tlak a hmotnost se směrem dolů zvyšuje. Hrubé póry, které mají odvádět vodu, jsou stlačovány.
Dokud jsou hrubé póry zcela nasycené vodou, nejde půdu více zhutňovat. To je také důvod, proč není vyorávka řepy tak špatná na půdách nasycených vodou oproti půdám nasyceným do 80 %. Jakmile ale voda z hrubých pórů odteče, půda se sama propadne. Tímto způsobem dochází k přirozenému zhutnění půdy, aniž by byla půda zpracovávána. K takovýmto zhutněním dochází ve větší míře na půdách bohatých na prach (spraše), s nízkým obsahem jílu, protože tyto půdy tvoří méně Ca můstků v poměru k hrubým pórům z důvodu menšího podílu jílových minerálů. V extrémním případě se v případě mokrého klimatu (například na místech, kde stojí voda) objevují oglejené parahnědozemě nebo dokonce pseudogleje.
Mokro na podzim je proto pro sprašovohlinité půdy daleko horší než mokro na jaře, protože klesající teploty na podzim brání kapilárnímu vzestupu iontů vápníku a půdy se již do jara nemohou stabilizovat. Pro tyto půdy je výhodné sucho na podzim, které má vliv ještě v následujícím roce.
Zatížení a zpracování navíc
Při každém pojezdu, s každým zpracováním působí na půdu 10 až 20 násobek hmotnosti než je její vlastní váha, tlačí na půdní částice, případně je přemisťuje. Suchá půda je únosná a méně stlačitelná. Půda přesušená se obtížně zpracovává, protože půdní agregáty pevně drží pohromadě.
Oproti tomu mokrá půda je na základě velkého vodního obalu kolem agregátů plastická a tvárná, díky čemuž může být stlačená a při působení smykových sil také zamazána. Optimální půdní vlhkost pro zpracování je mezi 50 a 60 % vodní kapacity. V takovém případě lze půdu snadno drolit v ruce mezi palcem a prsty. Rozsah půdní vlhkosti, při které lze půdu dobře zpracovávat, se snižuje s rostoucím obsahem jílu. Na jílovitých "hodinových" půdách je k dispozici jen zlomek času ve srovnání s písčitými půdami.
Co dělat v případě mokré půdy?
Pokud je půda příliš mokrá, jako je tomu v mnoha případech v letošním roce, pak je nejlepší na půdu vůbec nesahat. Pokud ale není jiná možnost a potřebujeme zasít, tak musíte půdu otevřít radličkovým nářadím (nebo rotačními bránami), aby mohla půda vysychat. Zpracování musí být provedeno tak hluboko, aby se v mokré půdě vytvořily nejen vrypy, ale aby se také nadělala jemnozem. Ale ne hlouběji, aby se předešlo napruhování nebo vytvoření hrud. A celé se to musí opakovat o trochu hlouběji, když zpracovaná pda zešedne, což je známkou toho, že se agregáty stabilizovaly.
V Holštýnsku, kde je větší mokro, se bude provádět orba, avšak na menší hloubku než normálně, abychom se v příštím roce dostali při zpracování půdy pod dno brázdy. Potom se provede založení porostu secí kombinací s rotačními branami, jakmile seťový horizont vyschne natolik, že dovolí provést setí, aniž by došlo k zamazání půdy. Tedy za mokra, zejména na jílovitých půdách, bude nejlépe nedělat vůbec nic nebo půdu jen mělce zpracovat tak, aby se vytvořila jemnozem pro setí. Na středně těžkých půdách, kde to bude možné, bude potřeba půdu mělce zorat, aby ve dnech bez deště mohla oschnout a poté šlo sít.
Zabraňte "sendvičovému utužení"
Pokud musíte mokrou půdu opakovaně připravovat, protože opět prší, potom se dostáváte postupně čím dál do větší hloubky. Když utuženou mokrou půdu již hluboko zkypřenou následně dvakrát nebo dokonce vícekrát mělce zpracujete, vzniknou skrz první utuženou vrstvu další zamazané, nepropustné vrstvy. Tímto "sendvičovým utužením" nemůže pronikat ani voda, ani vzduch a také prorůstat kořeny. Zároveň nemůže stoupat kapilární voda. Již po menších dešťových srážkách stojí voda nad touto vrstvou.
Když bude sucho trvat delší dobu, můžete se pokusit tuto utuženou vrstvu postupně rozrušit. Pokud nemáte čas, nezbývá často nic jiného, než nasadit pluh s pakrem a bezprostředně poté provést setí nebo použít secí kombinaci s rotačními branami. Orbou dokážeme opět vyzvednout jílové částice, které se před tím přemístily v půdním profilu dolů.
Doufat, že přijde mráz?
Věřit, že dojde k promrznutí půdy, je jako doufat, že vyhrajete v loterii první cenu. Působení mrazu předpokládá, že půda před mrazem bude nasycená vodou. Potom zmrzlá voda (led) zvětší svůj objem a stlačená půda (póry) rozpraská. Nesmí ale půdu zakrýt vrstva sněhu. Za posledních 20 let k tomu ovšem ani jednou nedošlo. A před tím se to také téměr nestalo.
Potom nám zůstává na rozrušení utužených vrstev, které se nacházejí hluboko ve spodních vrstvách ornice, pouze už jen hloubkový kypřič. To ale vyžaduje, aby podorničí bylo suché, nemělo by ale úplně vyschnout, protože potom se vylámou velké hroudy. To tedy znamená počkat do příštího roku nebo ještě déle.
Stroje pro zpracování půdy, které pracují agresivně a které jsou dokonce osazeny širokými radličkami s křidélky, sice půdu roztrhnou, zapříčiní ale v hloubce pod taženými radličkami opět zamazání, popř. utužení půdy, nebo vyprodukují v suché půdě velké hroudy. Smysluplnější je kypřit půdu úzkými dláty osazenými na menší vzdálenost mezi sebou a takto nakypřenou půdu opět zpětně utužit válcovým pakrem tak hluboko, jak jen to je možné. Následně bude nejlépe pěstovat plodiny, které rychle prorůstají svými kořeny do větší hloubky půdy, jako ozimou řepku nebo bob, popř. meziplodiny jako vojtěšku nebo lupinu, které nakypřenou půdu stabilizují.
Mokro zabraňuje výměně plynů
V mokré, rozplavené půdě neprobíhá žádná výměna plynů: ani kyslík nemůže do půdy difundovat, ani oxid uhličitý z kořenů a půdy unikat. V půdě panují redukční procesy, proto stagnují procesy, které vyžadují kyslík např. tvorba jemného kořenového vlášení, nitrifikace, život (edafon) v půdě. Mimoto oxid uhličitý účinkuje jako jed na kořenové vlášení, který odevzdávají kořeny do půdy. Kořeny začínají hnít. Všechno spolu souvisí, protože rostliny za takových podmínek produkují méně cytokininů, tím hůře odnožují, zakládají méně klásků v klasu a dokonce vytváří menší zrna.
Anaerobní podmínky vedou naproti tomu, že přítomný nitrát v půdě se přemění na oxid dusný (rajský plyn), který uniká do vzduchu, nebo dochází k redukci síranů na sulfidy. Těžké kovy jako mangan, železo nebo hliník budou zejména při hodnotách pH nižších než 6 redukovány na čisté kovy, a tím se stanou lépe dostupnými. Následkem toho budou rostliny tyto prvky nadměrně přijímat a můžou být poškozeny.
Přebytečný mangan se vyloučí přes list a oxiduje na povrchu listu za vzniku oxidu manganu (MnO2) v podobě červenohnědých teček. Tyto se nechají lehce zaměnit s prvními symptomy chorob (Rhynchosporium nebo také ramulárie). Za mokra je často doporučovaný postřik manganem tedy spíše kontraproduktivní, pokud v půdě naměříme dostatečně vysoký obsah Mn.
Uvolněné železo a hliník reagují s fosforem a výsledkem jsou nerozpustné fosforečnany železa nebo hliníku. V důsledku toho bude fosfor v mokré půdě při nízkých hodnotách pH silně fixován a stane se nedostupný. V tomto případě pomůže krátkodobě listové hnojivo obsahující fosfor, aby se růst rostliny udržel.
Více půd (Německo) má zatím dobrou zásobu hořčíku. V písčitých půdách byl ovšem také hořčík vyplaven. V tomto případě pomůže krátkodobě postřik hořkou solí, popř. hnojení Korn-Kali nebo Kiesseritem.
Zpracováním půdy a vápněním rychle účinkujícím páleným vápnem se nechá přemokřená a rozplavená půda na jaře opět probudit k životu. Abychom toho dosáhli, musíme v závislosti od půdního druhu zapracovat 1 až 2 t/ha páleného vápna do horních 5 cm půdy.
Na co se musíme na jaře zaměřit?
Nepříznivé podmínky pro mineralizaci organické hmoty a tím uvolnění N a S
- Následek: pomalá mineralizace a následné uvolnění N a S, pokud (holo-) mráz nebo sucho v půdě (vyzrání půdy) netrvá na jaře dostatečně dlouho, jako předpoklad pro vyšší uvolnění živin z půdy.
- Postiženy: Pozdě seté pšenice, slabě vyvinuté ječmeny, obecně porosty ozimých obilnin a řepky, ve kterých se již na konci října znatelně ukazují stopy od pojezdů technikou nebo vliv matrace slámy v půdě na růst rostlin, a jarní obilniny, pokud se struktura půdy až do setí již nezlepší.
- Méně postiženy: Dobře vyvinuté porosty ozimých obilnin a řepky, popř. porosty, které byly hnojeny před setím kejdou nebo v září minerálními hnojivy, a okopaniny, pokud se provedla hluboká kultivace ještě včas k meziplodině za příznivých podmínek.
Vlhké a studené půdy: pomalé prohřívání na jaře
- Následek: Opožděný termín setí jarních plodin, pomalejší mineralizace, nižší uvolňování N a S, horší mobilizace fosforu.
- Postiženy budou: Především plodiny se slabším kořenem (ozimý ječmen, jarní ječmen, hrách, eventuelně také brambory), stejně tak ozimé obilniny a řepka, kukuřice, které se sely pozdě a do příliš vlhké půdy a když už předcházela předseťová příprava za mokra.
- Méně postiženy: Časné, ještě za dobrých podmínek seté plodiny na podzim, jako i jarní plodiny, zejména když se provádělo hluboké kypření na podzim ještě za dobrých podmínek.
Horší dostupnost P2O5 a Mg
- Následek: Slabší tvorba kořenů a tím i odnožování, slabší energetický metabolismus rostlin. Vysoká nabídka nitrátů (hnojení) může způsobit, že se v rostlině nahromadí nitráty/nitrity, pokud např. chybí fosfor, popř. hořčík pro syntézu ATP a chlorofylu nebo Cu+Mo na redukci nitrátů.
- Postižené: kulturní plodiny se slabým výkonem kořenového systému, např. (dvouřadý) ozimý ječmen, jarní ječmen, hrách, brambory, za mokra založené porosty ozimých obilovin a řepky, především pozdní setí, herbicidy poškozená řepka a ozimé obiloviny.
- Méně postižené: časně a ještě za sucha založné porosty a rychle vzešlé porosty (řepky, ozimé obiloviny), kukuřice, brambory, cukrovky s hnojením pod patu.
Utužený, případně slitý horizont
- Následek: Dočasné přemokření důsledkem stagnace vody, poškození suchem v důsledku omezení růstu kořenů a kapilárního vzlínání, denitrifikace, omezená dostupnost P2O5, Mg, K a bóru z podorničí.
- Postižené: špatně nebo pozdě založené řepky a ozimé obiloviny, cukrovka, kukuřice (bez podpatového hnojení), jarní pšenice.
- Méně postižené: včas a dobře založené plodiny event. plochy. Mělce kořenící plodiny, jako např. brambory, jarní ječmen, hrách (po dobrém zpracování půdy).
Na co si dát na jaře pozor?
- V případě, že začátkem března nejsou porosty dostatečně vyvinuty, naplánovat na regeneraci hnojiva s obsahem nitrátového dusíku (20 až 30 kg/ha nitrátového N). Riziko ztrát denitrifikace se sníží aplikací NH4- (např. SA, DAP), event. hnojiva obsahující amidy (např. Piagran Pro).
- Dávkou 200 kg/ha LAD aplikujeme 27 kg/ha nitrátového N (+27 kg/ha amonného N) a 13 kg/ha CaO+8 kg/ha MgO. Dávka Ca+Mg pokryje potřebu do doby než pozdně založené pšenice kořenovými exsudáty rozpustí vápník a hořčík z horniny.
- Hnojení P slabých porostů jako hlavní hnojení na začátku vegetace (např. NP-hnojivem, kejdou) je vhodné, především pokud obsah P na půdách s nižším pH a obsahem P dosahuje hodnot pod 7 mg, event. 14 mg P2O5/100 g půdy. Výjimkou jsou dobře vyvinuté porosty řepky a ozimých obilnin, které byly zaseté včas za příznivých podmínek nebo porosty již na podzim hnojené kejdou nebo trojitým superfosfátem. Pokud se podmínky během zimy znatelně nezlepší bude možné pozorovat výrazný efekt hnojení fosforem i u jařin (výhodou je hnojení pod patou!).
- Pokud špatná půdní struktura přetrvá do jara, nehnojte regeneračně slabě vyvinuté porosty ozimých obilovin, zakládané za mokra na půdách s nízkým pH vysokými dávkami (max. 200 kg/ha hnojiva) silně okyselujících dusíkatých hnojiv (SA, také DASA, Piamon S). Pokud je v půdě volný vápník (obvykle pH > 7,0) nebo v případě hnojení alespoň 300 kg/ha páleného vápna omezení pro kyselá hnojiva neplatí.
- Na stanovištích, kde byl hořčík promytý z ornice, na lehkých půdách, event. na půdách s nízkým obsahem Mg (pod 5 na lehkých půdách, případně 8 mg MgO/100 mg půdy na těžkých půdách) je třeba zvážit kalkulaci hnojení 200 kg/ha kieseritu. Alternativa: napři. Mg-obsahující PK - nebo draselná hnojiva jako je Kamex 40 s MgO. N-hnojiva obsahující Mg jsou obvykle velmi drahá event. je Mg často obsažený v obtížně rozpustném uhličitanu hořečnatém.
- Pokud máte naplánované na léto vápnění, pak lze část vápnění provést v zimních měsících páleným vápnem obsahujícím hořčík. Uvolnění Mg z uhličitanu hořečnatého je příliš pomalé na to, aby mělo okamžitý přínos.
Sklizeň silážní kukuřice a prvních porostů cukrovek vyhnala mšice a lze je nyní ve větší míře najít také v nově vzešlých porostech, event. ve výdrolech obilnin.
Přestože je mokro, tak lze vidět skákat v porostech křísy. Na jaře bylo možné pozorovat latentní až jasně rozpoznatelné napadení virovou zakrslostí. Sledujte proto výdroly obilnin a meziplodiny s ovsem hřebílkatým, případně s rostoucím výdrolem, a také strniště, zda se v nich nevyskytují mšice a jestli neskáčí křísy.
Příznaky virové zakrslosti: Jednotlivé rostliny, které od špičky žloutnou nebo jsou zbarveny do červena, později jsou zakrslé a často nadměrně odnožují. Srdéčkované listy téměř nejsou vidět. Listy mezi prsty napnete jako list gumovníku (= turgescentní). Následkem virového napadení je narušen transport vody a uvolňování vody. To způsobuje hromaděí vody v listech.
Riziko napadení virem virové zakrslosti pšenice je vyšší východně od dálnce Schwerin - Erfurt - Würzbrg a zasahuje přes Hohenlohe do oblasti Rýna a Mohanu. Riziko je nižší v severním a (severo)západním Německu, přesto by se vzcházející porosty (výdrolu) obilnin na západě měli sledovat na výskyt mšic i křísů.
Přenos virové zakrslosti
Vektory virové zakrslosti je hmyz, žlutá virová zakrslost ječmene (BYDV) je přenášena především mšicí ovesnou a velkými obilními mšicemi, virová zakrslost pšenice (WDV) je přenášena křískem polním (Psammotettix alienus). Podle příznaků na poli lze usoudit o jakého přenašeče se jedná:
Virus přenášený mšicemi (virus zakrslosti ječmene( začíná na jednotlivých rostlinách, které se později zvětší v síť napadení připomínající (kruhové) kulaté sloní stopy. Při silnějším napadení vypadá pole, jako by po něm přeběhlo stádo slonů ("sloní stopy").
V případě viru přenášeného křísy (virus zakrslosti pšenice) začíná napadení často od stopy kolejového řádku, napadené rostliny jsou podél secího řádku a napadení postupuje následně na další řádky ("jako když skáče kůň"). Husté porosty jsou napadeny méně než děravé porosty.
Napadení virovou zakrslostí se neomezuje pouze na ječmen a pšenici. Napadena a poškozena jsou i žita a tritikále nebo také semenné porosty trav. Ovšem příznaky jsou na nich méně patrné. Za mezihostitele jsou považovány i další trávovité rostliny jako pýry, lipnicovité, sveřepy nebo jílky a další.
Jaká je aktuální situace?
Aktuálně jsou příznaky virové zakrslosti na výdrolu obilnin pozorované v oblastech okolí řek Sála, Mohan, Mulda a Labe. Jestli napadení virovou zakrslostí přeroste v kalamitu, závisí jednak na počtu přenašečů, a také jak silně infikovaní virem přenašeči jsou.
Masivní nálet mšic v ozimé řepce před dvěma týdny by měl být varováním, že období dešťů nemuselo nutně zdecimovat populaci přenašečů. Při sledování výskytu mšic na výdrolu obilnin bylo pozorována od téměř žádné až po výskyt na každé 3. rostlině. Vzhledem k vlhkosti a teplotám kolem 18°C v následujících dvou týdnech lze očekávat jejich přemnožení.
Jak vysoké je promoření mšic virem BYDV lze jen těžko odhadovat. Vzhledem k poměrně nížkému infikování na jaře bude v současnosti pravděpodobné virové zažížení mšic v malém rozsahu, tedy pod 10 %. Aby bylo napadeno 10 % porostu, je zapotřebí nejméně 200 mšic na m2 nebo 10 mšic na každé 10. rostlině až do stáia 4 listů, při hustotě 200 rostlin na m2.
Mšice se mohou infikovat virem na začátku podzimu na výdrolu obilnin či v meziplodinách, obzvláště, pokud je patrné napadení na výdrolu obilnin nebo v meziplodinách a panují pozdní letní teploty během září až do října ("Zlatý říjen").
Podle paní Büttnerové (Humboldova univerzita v Berlíně) mšice, které nejsou infikované virem, preferují virem napadené rostliny, zatímco již infekční mšice upřednostňují zdravé rostliny. To vysvětluje, proč se virová infekčnost mšic v průběhu mírného podzimního počasí exponenciálně zvyšuje. Pokud je virovou zakrslostí infikováno 50 % mšic, potom stačí pouhých 20 mšic na m2 nebo 1 mšice na každé 10. rostlině, aby došlo k vážnému napadení virovou zakrslostí.
Zdá se, že letní období dešťů silně zdecimovalo populaci křísů. V současné době Vám při chůzi po poli pod nohama odskočí jen jejich minimum. Se zvýšeným výskytem se však stále můžeme setkat v blízkosti luk, sadů, větrolamů nebo oplocení kolem hal či větrných elektráren.
- Provést minitoring mšic a napadení virózami sousedních porostů výdrolů obilnin, meziplodin s obilním výdrolem, travních porostů a náspů.
- Zkontrolovat sousedící porosty kukuřice na výskyt mšic, zvýšený nálet lze očekávat při sklizni kukuřice řezačkou, tak i sklizni na zrno.
- Pravidelně kontrolujte vzcházející porosty na možné napadení mšicemi. Nejjednodušší způsob, jak lze pozorovat mšice, je dívat se skrz listy proti slunci. Mšice lze rozpoznat jako tmavé tečky.
- Ochrana proti mšicím pyrethroidy (4 dny doba trvání účinku) má smysl, pokud je v září osídlena více než každá 10. rostlina. Kontrolu je nejlépe provádět v EC 12/13. Při dalším napadení lze od stádia 4. listu použít systemicy působící přípravek flonicamid(Teppeki) s déle trvajícím účinkem.
- Křísů si nejvíce všimnete na prvních 200 metrech od zdroje infekce. Dále v porostu je riziko nižší. Na ochranu proti křísům není povolen žádný insekticid (v SRN).
Křísy mají v porovnání s velikostí těla k povrchu listu malou kontaktní plochu. Díky tomu není absorbce pyrethroidů (s indikací proti mšicím) jako kontaktní účinné látky přes list dostatečná. Aby bylo možné očekávat dostatečný účinek, musí být křísy přímo zasaženy a postřiková jícha musí být obohacena o adhezivní látku (smáčedla). To znamená, že aplikační okno je omezeno na odpolední hodiny, kdy jsou křísy nejvíce aktivní. Velmi dobrý účinek lze očekávat, pokud se postřik pyrethroidem provede ve dvou po sobě následujících dnech. Čím jemnější je kapka postřikové jíchy, tím spolehlivější je účinek. Musí být dodržena stanovená vzdálenost od necílových ploch.
Co můžeme ještě dělat?
- ošetřit včas výdrol obilí (koliduje s požadavky na ekologizaci),
- žádné trávy, především výdrol v meziplodinách,
- výhrou je, pokud spolu pole příliš nesousedí
- zakládat porosty později, ale v případě teplejšího podzimu se křísy a mšice objevují později,
- vyhnout se mezerovitým porostům.
- Již existují odrůdy ozimého ječmene rezistentní k virové zakrslosti, které bez napadení dosahují dobrých výnosů např. SU Virtuosa, KWS Exquis, Integral, LG Zoro.
Virus mozaiky jemečmen (BYMV)
Žluté skvrny na poli, které mají velikost až třeba místnosti, ve směru zpracování půdy, jsou známkou napadení virem žluté mozaiky ječmene. Často bývají zaměňovány za příznaky způsobené vlhkem nebo poškozenou strukturou půdy a poškozením dusíkem, tyto příznaky navíc později zesilují. Rostliny na těchto místech však zůstávají později menší, s kratšími listy a vykazují nouzové odnožování, jaké je typické pro virus žluté zakrslosti.
Na rozdíl od viru žluté zakrslosti, kde spodní listy, které nebyly napíchané mšicemi, mohou zůstat zelené. Žloutnout začínají vždy starší listy. Pokud přidržíte světlé listy proti světlu, tak rozeznáte v žilnatině světlé proužky. Ty mohou na odumřelých listech přecházet v černohnědé malé skvrny.
V Německu jsou odrůdy ozimého ječmene s výjimkou dvouřadé odrůdy Newton rezistentní na BYMV-typ 1. Vlhko a chlad zvýšily výskyt mozaiky ozimého ječmene (BYMV-typ 2).
Viry mozaiky vstupují do kořenů houbou Polymyxa graminis. Zpočátku se zamoření rozšiřuje např. hlínou na kolech traktoru, později v poli zpracováním půdy. Na dálku se infekce šíří částicemi prachu, na kterých houba ulpěla.
Na řadě lokalit se BYMV-typ 2 objevil latentně, aniž by se ukázaly žluté skvrny. Ječmen je schopen virus "setřást", pokud začnou rychle stoupat teploty. Teprve studené a vlhké jaro jasně ukazuje, že typ 2 je rozšířenější. Na stanovištích, kde se letos na jaře ječmeny jen obtížně zazelenaly, by měly být preferovány odrůdy odolné oběma typům.
Proti nim je odolná řada odrůd např. Avantasia, Julia, KWS Memphis, SU Ellen, SU Hetti, SU Midnight nebo dvouřadé odrůdy Aretha, Caribic či Valerie.
Abychom vyvrátili běžnou mylnou představu: odrůdy rezistentní vůči viru mozaiky ječmene jsou stejně napadány virem žluté zakrslosti, které přenášejí mšice, jako odrůdy, které nejsou rezistentní na BYMV. Jediným způsobem, jak zabránit přenosu viru žluté zakrslosti je moření (aktuálně není povoleno) nebo ošetření na přenašeče.
Pšenice ozimá - CTU - snášenlivost
Účinná látka chlorotoluron se častěji používá pro posílení účinku na kerblík a chrpu a podporu účinku FFA proti psárce rolní a jílku. Je třeba poznamenat, že ne všechny odrůdy pšenice snášejí tuto účinnou látku stejně dobře. Pro ozimý ječmen, žito a tritikale nejsou známa žádná omezení.
Podle výrobce (Nufarm) níže uvedené odrůdy snášejí účinnou látku CTU špatně nebo nedobře:
900 g/ha CTU je dostatečné proti kerblíku a chrpě na půdách do 12 % jílu.
Informace o odrůdách, které dobře snášejí CTU, naleznete na internetu na adrese https://cdn.nufarm.com/wp-content/uploads/sites/24/2024/06/14094004/CTU-Sortenliste-Juni-2024.pdf
Kukuřice - nové odrůdy
Silážní kukuřice
LG 31.215 (S 200/Z 210)
- hybrid, raný, odrůda pro dvojí využití, schválení BSA 2024
- rychlý vývoj mladých rostlin, pro hraniční polohy vyšších nadmořských výšek
- zdravé listy a stonky
- středně dlouhá, nepoléhavá rostlina s rovnoměrným, nízkým nasazením palice
- dobrý výnos celkové suché hmoty (CSH) s vysokým obsahem škrobu a dobrou stravitelností
DKC 3144 (S 200)
- nové šlechtění podobné trvrdé kukuřici
- velmi dobrý vývoj mladých rostlin
- rané kvetení pro hraniční oblasti s dobrou stabilitou prostředí (sucho a vlhko)
- velmi zdravá, nepoléhavá odrůda
- velké zbytkové rostliny s protáhlými palicemi
- velmi vysoký výnos celkové suché hmoty (CSH), škrobu a výtěžnosti plynu
P83224 (S 240)
- čistý zub kukuřice ze šlechtitelského programu silážní kukuřice
- působiv vývoj mladých rostlin
- středně kvetoucí s FAO 240
- dobré staygreen-chování, zejména na lepších půdách
- masivní typ s velmi vysokými výnosy CSH
- střední obsah škrobu a střední stravitelnost
KWS Lupollino (S 250)
- masivní střední typ
- odolná poléhání se střední výškou palice
- dobrý zdravotní stav listů a stonků
- výrazný staygreen
- silážní kukuřice s možností výmlatu zrna
- velmi vysoký výnos CSH s průměrnými energetickmi výnosy a stravitelností
P82703 (cca S 250)
- hmotnostní typ s velkým rámcem
- vysoké nasazení palice, přesto nepoléhavá
- velmi vysoký výnos CSH a výtěžnosti plynu
- dobrá stravitelnost zbytkových rostlin
- velmi dobré staygreen-chování v oblasti zralosti S 250
SY Remco (S 250)
- zub x flint genetika s velmi dobrými výsledky v letech testování
- atraktivní zdraví
- nepoléhavá s velkým rámcem a s velmi vysokým výnosem CSH
- průměrná stravitelnost a výtěžnost škrobu
- dobrá výtěžnost bioplynu
RGT Oddaxx (S 260)
- zub-Typ
- nepoléhavá se středně vysokým nasazením palice
- strmé postavení listů s dobrým zdravím listů
- důraz na zbytek rostliny s velmi dobrým výnosem CSH a výtěžnosti bioplynu
- atraktivní stabilita v prostředí
Zrnová kukuřice
DKC 3346 (Z 230)
- raný zub - genetika kukuřice zrno
- top stabilita poléhání
- zdravá
- vynikající uvolňování vlhkosti ze zrna
- na lepších místech s výnosem nad DKC 3400
KWS Artesio (cca Z 260)
- zub kukuřice s vysokou stabilitou v prostředí
- působivý vývoj mladých rostlin
- velmi zdravé listy
- střední nasazení palice, nepoléhavá
- dobré uvolňování vlhkosti ze zrna a výmlat
- velmi vysoký výnosový potenciál
Amarone (K 250)
- zub x flint - šlechtění
- dobrá stabilita v prostředí
- nepoléhavá s rezistencí proti H. turcicum
- velmi vysoká HTS
- velmi vysoký potenciál výnosu
P92440 (S 280-Z 280)
- velmi masivní, olistěná, tříúčelová odrůda
- ranější jak P 9610 s podobnou úrovní výnosu
- nepoléhavá s nízkým nasazením palice
- zdravé listy a palice
- stabilita v prostředí nad P 9610
- v loňském roce dosáhla přesvědčivých výsledků ve studii IMIR
- jako silážní kukuřice P 92440 s vysokými výnosy CSH a velmi vysokými výnosy škrobu
- atraktivní kvalita krmiva
DKC 4042 (Z 270)
- nová genetika zub zaměřená na palici
- vynikající v nepoléhání
- zdravé listy a palice
- velmi vysoký výnosový potenciál jako kukuřice na zrno nebo kvalitní silážní kukuřice
- velmi dobrý obsah škrobu a výtěžnost plynu, také díky vysoké HTS
- atraktivní stravitelnost pro farmy s vysokým podílem kukuřice v krmné dávce
DKC 4539 (Z 290)
- středně velká, zub kukuřice na zrno
- atraktivní vývoj mladých rostlin
- vyvážené agronomické vlastnosti týkající se stability poléhání a chorob
- vysoká HTS s dobrým uvolňováním vody (pozdní mlácení)
- velmi vysoký výnosový potenciál